Arbutin

  • Google Plus'ta Paylaş
  • Pinterestte Paylaş

Arbutin Nedir


Cilt lekeleri denince akla ilk gelen maddelerden birisi şüphesiz ki arbutindir. Özellikle cilt beyazlatmak için çok kullanılan bitkisel bir madde olan arbutin cilde rengini veren melanin pigmentini baskılayıcıdır. 

Arbutin ayı üzümü denen bitkide çokça bulunmakla birlikte, dut yaprağı, armut kabuğu, buğday ve kış sümbülü bitkilerinden de elde edilebilir. slında arbutin alfa arbutin ve beta arbutin olarak iki çeşidi vardır ve beta arbutin oldukça ucuz bir madde olup etkisi çok düşüktür. Alfa (alpha) arbutin ise oldukça pahalı elde edilmesi zor ve etkili bir leke karşıtı ürün ve cilt beyazlatıcıdır.

Alfa arbutin kojik asit, hidrokinon gibi leke açıcı maddelerden biri olmakla birlikte kakarlı olması nedeniyle kojik asitten, zararsız olması nedeniyle de hidrokinon'dan daha etkili bir maddedir. Özellikle ferulik asit ve c vitamini ile birlikte kombine kullanıldığında etki düzeyi oldukça artmaktadır.

Arbutin Krem


Genelde arbutin, kozmetik ürünlerde hidrokinonun yasak olduğu ülkelerde kullanılır, zaten kimyasal formülü (C12H16O7) olan arbutinin diğer bir adı (Hydroquinone β-D-glucopyranoside) olarak da bilinir. Alpha arbutin krem kullananlar bu ürünlerin etkisinin azlığından şikayet ederler, çünkü üreticilerin daha ucuz olan beta arbutin kullandığı düşünülmektedir. Unutmayın ki çalışmalar alpha arbutinin beta arbutinden 20 kat daha fazla etkili olduğunu göstermiştir. Arbutin yukarıdaki resimde de göreceğiniz gibi cilt beyazlatmada hidrokinondan bile etkilidir, peki bu hidrokinon ne derseniz bizim ülkemizde expigment olarak bilinen kremdir.

Arbutinin expigmentten farkı ise şudur, expigment birikim yapabilen lekenin görünümünü hafifletse de birikim yaptığı için lekeleri daha koyulaştırabilen bir madde olmasına karşı alpha arbutin bu etkileri göstermez. Arbutin içeren kremlerin etkisinin az olmasının nedeni ise kojik asit ile kombine kullanılmamasıdır, Kojik asit kremlerde stabil olmayan bir madde olmasıdır. Bu yüzden arbutin kremlerle birlikte kojik asit bakımları yapılabilir. 

Bu konuyla ilgili olarak bir cilt lekesi tedavi protokolü yazısı yazacağım. Orada lekelerinizden nasıl kurtulabileceğinizi detaylı ve bilimsel olarak açıklayacağım.

Arbutin Cilt Beyazlatma


Arbutin olarak bilinen alfa arbutin cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkili bir maddedir. Ancak bilimsel olarak yan bakımlarla desteklenmesi ve uygun bakımların yapılması kaydıyla, zaten bu özellikleri yüzünden arbutin içeren kremler vb. etki mekanizması çok düşük oluyor. Yani alpha arbutin cildi beyazlatır, cilt lekelerine iyi gelir, ama bunu basite kaçarak bir krem alıp süreyim cilt lekelerim geçsin sığlığıyla yapmak size bir fayda sağlamaz.

Paylaş

Gül yağı ve Gül suyunun cilt için kullanımı ile ilgili bu blogda yazılan yazılar genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir cilt sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan kozmetik uygulama vb. tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarımız bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir.

Benzer Yayınlar

Arbutin
4/ 5
Oleh

1 yorum:

yorum
avatar
Adsız
19 Temmuz 2017 15:29

Merhaba. Bu konuyla ilgili bir "cilt lekesi tedavi protokolü yazısı" yazacağınızı belirtmişsiniz. Bu yazınızı merakla bekliyorum. Ayrıca ".. alfa arbutin cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça etkili bir maddedir. Ancak bilimsel olarak yan bakımlarla desteklenmesi ve uygun bakımların yapılması kaydıyla" demişsiniz. Destek olarak uygulanacak bu yan bakımlar nelerdir acaba? Çok teşekkürler.

Cevapla
  • Google Plus'ta Paylaş
  • Pinterestte Paylaş